Streljaštvo - Učešće na CISM takmičenjima



Nakon prijema u Međunarodni savet za vojne sportove (2003. godine) nije bilo teško da se streljaštvo uključi u novonastale tokove.

Naime, streljaštvo kao bazičan sport u vojsci ima dugogodišnju i jaku tradiciju dekadama unazad. Svake godine ili svake druge godine organizovala su se vojnička takmičenja u armijskim oblastima i svearmijska prvenstva gde su se sportisti okupljali i odmeravali snage. U streljaštvu su bile discipline vojnička puška i vojnički pištolj, precizna i brza paljba.

Ta su takmičenja uvek bila usko vezana i sa &39;&39;civilnim&39;&39; streljačkim savezima države, republika i gradova zavisno od mesta gde su se održavala. Radi nepristrasnosti, u većini slučajeva, sudije su bili najvišeg ranga iz Streljačkog saveza pa su primedbe bile svedene na minimum ili ih nije bilo.
Sa tako bogatom tradicijom, mnogim strelcima koji su bili u samom vrhu streljačkog sporta odlučeno je da se vojna ekipa u streljaštvu - pištolj, po prvi put uputi na regionalno vojno takmičenje.
 
Godina 2004.
 
Republika Bugarska je bila domaćin regionalnog prvenstva u streljaštvu od 31. maja do 06. juna 2004. godine. Pripreme za odlazak počele su početkom maja 2004. godine u pištoljskom strelištu Vojne akademije i Strelištu &39;&39;Careva ćuprija&39;&39; gde su nam sportski radnici Streljačkog saveza Srbije obezbedili uslove što približnije takmičarskim. Okupljena je ekipa od 9 strelaca, tehničkim rukovodiocem, trenerom i šefom delegacije kao i vozačem kombibusa.
 
Šef delegacije pk Šakotić Radovan, tehnički rukovodioc mj Slobodan Stevanović, trener pp Mitja Grgić koji je pripremao ekipu i strelci: potpukovnik Bobić Dušan, major Bečagović Tomislav, major Milašević Dragan, kapetan 1 klase Novović Željko, kapetan Kovačević Rade, poručnik Milanović Slobodan, pitomac Smiljanić Nikola, zastavnik Muratović Mihad i vojnik u rezervi Miljković Milorad.
 
Smeštaj svih delegacija (država) bio je u poznatom skijalištu Borovec u Bugarskoj koji je 60 km od Sofije gde se na strelištu &39;&39;Pamporovo&39;&39; održavalo takmičenje. Od 14 država učesnica takmičenja, njih 11 je učestvovalo i sa ekipama žena.
 
Razlika u takmičenju između ekipa muškaraca i ekipa žena je u tome što muške ekipe pucaju sa pištoljima velikog kalibra (do 9 mm) dok žene pucaju malim kalibrom (isključivo 5,6 mm).
 
Jedna disciplina streljaštva sastoji se iz dva dela. Od ukupno 60 metaka u prvom delu puca se 30 metaka precizne paljbe a u drugom delu 30 metaka brze paljbe. Brza paljba se puca tako da strelac drži ruku pod uglom od 45 stepeni prema dole i nakon okretanja meta ili paljenja zelenog svetla, koje traje 3 sekunde, strelac mora podići ruku, nanišaniti u metu i izvršiti opaljenje. Nakon toga sledi pauza od sedam sekundi i ceo postupak sa dizanjem ruke, nišanjenjem i opaljenjem se ponavlja pet puta.
 
Pošto se ekipa prvi put našla na međunarodnom vojnom takmičenju moralo se mnogo toga učiti na licu mesta, od tehničke kontrole oružja pre početka takmičenja do rešavanja spornih hitaca od strane žirija koji je bio sastavljen od članova delegacija koji imaju međunarodnu sudijsku licencu. U žiriu su bili sudije iz Španije, Češke i Srbije što je veliko priznanje za našu državu.
 
Obzirom da nam je KSS &39;&39;Policajac&39;&39; pozajmio pištolje i revolvere i da smo se borili se Evropskom elitom rezultati su bili zadovoljavajući i našli smo se pri sredini tabele, kako pojedinačno tako i ekipno.
 
Zatvaranje prvenstva, dodela medalja i diploma, kao što je običaj, bio je u svečanim uniformama gde se videla sva raznolikost regionalnih vojski. Uz večeru, ples i zajedničko slikanje domačin je priredio mnogo lepih trenutaka, uložio mnogo truda i zalaganja kako bi nam boravak ostao u lepom sečanju.
 
Godina 2005.
 
Muška ekipa u pištolju se u vremenu od 22. marta do 05. aprila u garnizonu Kumbor pripremala za odlazak na regionalno prvenstvo u streljaštvu u Republiku Češku – Plzen. Takmičenje se održava od 24. do 30. aprila.
 
Ekipa Vojske Srbije i Crne Gore u sastavu pk Šakotić Radovan šef misije, takmičari pp Bečaković Tomislav, kp Kovačević Rade, pt Kosanović Vladimir i zs Muratović Mihad zastupali su boje naše zastave.
 
Iako oslabljeni strelci su postigli očekivane rezultate i plasirali se na 7. mesto ekipno od 11 ekipa koliko ih je učestvovalo na takmičenju
 
Prvo takmičenje u okviru CISM gde su nastupale naše žene bilo je iste godine u Mariboru R Slovenija. Na otvorenom Prvenstvu vojske Slovenije od 20. do 24 juna 2005. godine, nastupila je ekipa Vojske Srbije i Crne Gore sa šefom misije pk Šćekić Zoranom i strelcima u sastavu: Nataša Jovanović, Irena Ognjanović i Sanja Ivanović, trener za pištolj Mitja Grgić, trener za pušku Ljilja Milosavljević i tehnički rukovodioc Lela Marić.
 
Pripreme za takmičenje počele su još u aprilu 2005. godine na strelištu Bubanj potok, a gađalo se sa automatskim puškama 7,62 mm M 70 i sa pištoljima 9 mm CZ 99.
 
Domačin takmičenja Vojska R Slovenije nam je obezbedio oružje za takmičenje tako da nismo imali potrebe za nošenjem svog oružja i komplikovane procedure na dva granična prelaza.
 
U Republici Sloveniji se takmičilo sa AP 7,62 mm na koje smo navikli ali u gađanju pištoljem susreli smo se sa novim oružjem. Pištolj 9 mm Bereta 92, je za nas bio nov pa su se devojke morale prilagoditi na njega na samom službenom treningu pre takmičenja.
 
Pored početnih teškoća pripreme su urodile plodom i devojke su se sjajno pokazale zauzevši 1 mesto ekipno i zauzele sva tri mesta na pobedničkom postolju u pojedinačnoj konkurenciji. Zlatnu medalju osvojila je Sanja Ivanović, srebrnu Nataša Jovanović i bronzanu Irena Ognjanović.
 
Domaćin se potrudio da nam u zajedničkom druženju pokaže Maribor i okolinu a priredio je ručak za šefa delegacije pk Ščekić Zorana i članove delegacije.
 
Nakon prijatnog druženja sa domaćinima i vraćanja oružja koje su nam pozajmili bili smo spremni za povratak. Vojska Slovenije nam je kao poklon napunila rezervoar sa gorivom za autobus kako bi se bez problema vratili do Beograda.
 
Godina 2006.
 
Šef delegacije SCG pri CISM pukovnik Branko Bošković je odredio žensku ekipu u streljaštvu da učestvuje na 41. Svetskom vojnom prvenstvu u streljaštvu koje se održava u garnizonu Rena u Norveškoj od 21. do 28. juna 2006. godine.
Za šefa misije određen je pukovnik Zoran Grujić, treneri pk Mitja Grgić i Ljilja Milosavljević, strelci-takmičari vodnici 1. klase Nataša Jovanović, Irena Ognjanović, Sanja Ivanović i vs Radmila Grgić.
 
Na Svetskom vojnom prvenstvu učestvovalo je 47 država i preko 40 strelkinja u kategoriji pištolj. Sve su to strelci koji se inače takmiče na civilnim takmičenjima ISSF, učesnici Svetskih kupova, Svetskih prvenstava i Olimpijada, aktuelni rekorderi sveta u ekipnoj i pojedinačnoj konkurenciji a prvenstveno predstavljaju svoje zemlje na takmičenjima CISM. Pripadnici su vojnih sportskih jedinica ili škola streljaštva, treneri i instruktori u zemljama koje predstavljaju.
 
Rezultati su bili ispod očekivanja jer smo na takmičenju imali peh sa oružjem koje se kvarilo i pravilo zastoje. Oružje staro preko 30 godina a mnogo korišćeno. Uprkos tome bili smo zadovoljni sa nastupom naših strelaca iako su se borili protiv elite svetskog streljaštva.
 
Da bi mogli nekako parirati svetskim strelcima na svetskom vojnom prvenstvu ili svetskim vojnim igrama potrebno je novo oružje, kvalitetna municija i elektronske mete na kojima bi se strelci mogli pripremati kroz duži vremenski period.
 
Godina 2007.
 
Sva sredstva koja su bila planirana za CISM takmičenja u 2007. godini su usmerena za 4. svetske vojne igre u Indiji. Šef delegacije Srbije pri CISM general-major Vidosav Kovačević je odredio misiju za put na 4. Svetske vojne igre.
 
U Indiju je putovala delegacija od 22 profesionalna vojnika, 3 studenta VA, 3 vojnika na odsluženju vojnog roka i 2 civilna lica-pripadnika rezervnog sastava. Takmičili su se u disciplinama, padobranstvo, streljaštvo, džudo, atletika i vojni pentatlon.
 
Šef misije u Indiji bio je pk Mitja Grgić ujedno i trener za streljaštvo.
 
U streljaštvu se takmičila ekipa muškaraca pištolj u sastavu: kapetani 1 klase Rade Kovačević i Dražen Požar, kapetan Slobodan Milanović i stari vodnik Saša Mudrinić.
 
Individualno u konkurenciji žena takmičila se vodnik 1 klase Irena Ognjanović.
 
Ekipni plasman u disciplini 30+30 muškarci bio je 30. mesto od 34 ekipe a u disciplini vojna brza paljba ekipno 27. mesto od 32 ekipe. U individualnoj konkurenciji muškaraca najbolje se plasirao rade Kovačević koji se plasirao u finale i zauzeo 30 mesto sa ličnim rekordom 574 kruga što je 2 kruga manje od državnog rekorda.
 
U finalu za žene Irena je zauzela 36. mesto i sa 540 krugova postigla svoj lični rekord.
Svetske vojne igre u gradu Hiderabad u provinciji Andra Pradeš otvorila je predsednica indije a zatvorio je Ministar odbrane Indije
 
Godina 2009.
 
Šef delegacije Srbije pri CISM, državni sekretar Ministarstva odbrane dr Zoran Jeftić odredio je Misiju R Srbije za učešće na 44. svetskom prvenstvu u streljaštvu u Zagrebu – R Hrvatska od 10. – 17. avgusta 2009. godine.
 
Bazične pripreme i neposredne pripreme održane su na strelištu Vojne akademije i strelištu Streljačkog saveza Srbije-Careva Ćuprija u vremenu od 26. 02. do 09. 08. gde je izvršena selekcija iz šireg izbora strelaca u obe discipline.
 
Misija R. Srbije u sastavu, šef misije pk Zoran Šćekić, treneri pk Mitja Grgić i pp Ištvan Poljanac, takmičari mj Dražen Požar, pr Saša Petrović, sv 1. kl Saša Mudrinić i takmičarke sv Irena Ognjanović, sv Nataša Jovanović i sv Sanja Ivanović krenuli su na put 10. avgusta 2009. godine.
 
Na takmičenju u Zagrebu naša ekipa muškaraca popravila je plasman i za pet mesta se popela u odnosu na Svetske vojne igre u Indiji. Zauzeli su ekipno 25 mesto od 34 ekipe.
 
Devojke su zauzele ekipno 13. mesto od 19 ekipa u disciplini sport pištolj dok se u disciplini vojna brza paljba (koju nismo ni trenirali) u kvalifikacije plasirala Sanja Ivanović i zauzela 37 mesto.
 
Na svetskom vojnom prvenstvu u Zagrebu učestvovale su 44 države sveta i predstavnik CISM za streljaštvo general-major Johan Puher je čestitao domačinu na uspešnom takmičenju i naglasio da je ovo prvenstvo sa najviše država učesnica do sada.
 
Godina 2010.
 
Na inicijativu generalnog sekretara CISM po prvi put su uvedene u Kalendar CISM Svetske vojne kadetske igre. Prve kadetske igre održane su u Ankari – Turska. Domačin je bila njihova vojna akademija KoV i Vojne policije.

Na kadetskim vojnim igrama u streljaštvu kadeti se takmiče vazdušnim oružjem, tj vazdušnim pištoljima i vazdušnim puškama. Naša reprezentacija je zahvaljujući ministru odbrane nabavila, nakon 40 godina, novo oružje svetske klase. Vazdušne pištolje i vazdušne puške prestižne marke &39;&39;Steyr&39;&39;.
Streljačke jakne i pantalone kao i rukavice pozajmili smo od streljačkih klubova, Policajac, Partizan i Crvena zvezda.

Na put u Ankaru krenulo se autobusom. Šef misije pk Dragan Đini a za streljaštvo treneri pp Ištvan Poljanac – puška i pk Mitja Grgić – pištolj.
Ekipu u streljaštvu sačinjavali su:

Ekipa kadeti puška: kadet Aleksandar Pavlović, kadet Bogosav Košanin i kadet VMA Ilija Rančić.
 
Ekipu kadetkinja puška sačinjavale su kadet Vanja Mrđa, kadet Ida Popeskov i kadet Kristina Babić.
 
Ekipu kadetkinja pištolj sačinjavale su kadet Milica Milosavljević, kadet Gordana Sarić i kadet Tanja Tačić
 
Ekipa žena pištolj osvojila je ekipno 2. mesto u sastavu kadet Milosavljević Milica, kadet Sarić Gordana i kadet Tačić Tanja
Pojedinačno žene pištolj: 3. mesto osvojila je kadet Tačić Tanja.

Ekipa žene puška osvojila je ekipno 3. mesto u sastavu kadet Mrđa Vanja, kadet Babić Kristina i kadet Popeskov Ida.

Pojedinačno muškarci puška: 3. mesto osvojio je kadet VMA Rančić Ilija.

Na 1. svetskim kadetskim igrama u Ankari – Turska, naša ekipa Vojne akademije u streljaštvu je bila najtrofejnija od svih sportova u kojima smo učestvovali.
Godina 2011.
 
Pete svetske vojne igre organizovane su u Riu de Ženeiru – Brazil. Zbog neadekvatnog sistemskog rešenja finansiranja Delegacije Srbije pri CISM i oskudnih finansijskih sredstava Šef delegacije Srbije pri CISM, državni sekretar Ministarstva odbrane dr Zoran Jeftić odlučio je da na 5. svetske vojne igre u Brazil povede iz streljaštva tri predstavnika kapetana Sašu Petrovića i kadetkinju Vojne akademije Tanju Tačić kao i trenera pk Mitju Grgića.
 
Od ostalih sportova pored streljaštva državu i vojsku Srbije predstavljali su još atletika i džudo.
 
Rezultati koji su ostvareni na takmičenjima bili su :
U muškoj konkurenciji u kvalifikaciji za finale kap Petrović &39;&39;ubio&39;&39; je 572 kruga i plasirao se za finalno gađanje. U finalu pucao je 574 kruga i zauzeo je 37 mesto od ukupno 137 takmičara.
U ženskoj konkurenciji u kvalifikacijama za finale kadet Tačić Tanja je pucala 541 krug i plasirala se u finale. U finalu za žene pucala je 542 kruga i popravila svoj lični rekord, zauzela je 35. mesto od ukupno 52 takmičarke.
 
 
Godina 2015.  
 
Na 6. Svetskim vojnim igrama u Koreji 2015. godine Delegacija Republike Srbije trebala je da nastupi sa šest takmičara. Međutim u Koreju zbog porodičnih obaveza nije otputovao major Milanović Slobodan, dok pukovnik Rade Kovačević nije nastupio zbog povrede. Nastupili su zastavnik prve klase Mudrinić Saša i tri pripadnice Streljačkog Saveza Srbije Jasmina Milovanović, Aleksandra Ristović i Danica Rašeta. Konkurencija je bila izuzetna jaka ali su naši takmičari to i znali sa iskustva iz prethodnih takmičenja. Najbolji rezultat ostvarila je Jasmina Milovanović koja je zauzela ukupno 13. mesto sa upucanih 579 krugova. U ekipnom plasmanu ženska ekipa je dugo bila u borbi za medalje ali je na kraju popustila i završila takmičenje u prvoj trećini tabele. Zastavnik prve klase Saša Mudrinić zabeležio je nastup u finalu u kome je zauzeo 42. mesto sa rezultatom od 569 krugova.
 
Godina 2018.
 
U periodu između 2015. godine i 2018. godine došlo je do smene generacija u vojnoj streljačkoj reprezentaciji. Dugogodišnji vođa pukovnik Mitja Grgić otišao je u penziju, a kormilo reprezentacije privremeno preuzima pukovnik Dejan Kurtov. Strelci propuštaju svetsko prvensto u Kataru 2017. godine. U ovom periodu stasavaju novi strelci koji će prvi međunarodni debi imati na jubilarnom 50. svetskom prvenstvu u Švajcarskoj sredinom 2018. godine. Vojna reprezentacija nastupila je sa ukupno 4 takmičara. Mušku ekipu na pištolju čili su potporučnik Petar Nikolić, zastavnik prve klase Saša Mudrinić i kadet Srđan Matović, kod žena jedina predstavnica bila je potporučnik Tamara Đorđević. Vođa ekipe bio je pukovnik Dejan Kurtov. Bez organizovanih priprema, sa ograničenim količinama municije i sa veoma mladim sastavom nisu se mogli očekivati rezultati vredni medalja ali su postignuti ipak bili na prognoziranom nivou. Zastavnik Saša Mudrinić bio je najuspešniji sa 565 krugova. Ekipno reprezentacija je zauzela 26. mesto u konkurenciji 36 zemalja.