13.01.2020

Srebrna medalja za Jovanu Preković u Čileu

Pripadnica sportske jedinice Ministarstva odbrane i Vojske Srbije i aktuelna prvakinja sveta u karateu u kategoriji do 61 kg, vojni službenik Jovana Preković, je na Karate 1 turniru Serije A, održanom od 10. do 12. januara u Čileu, osvojila srebrnu medalju.

Kako je ovo je jedan od kvalifikacionih turnira za učešće na Olimpijskim igrama, Jovana je napravila krupan korak ka ostvarenju cilja i učešću na Igrama u Tokiju.

Nakon što je zahvaljujući dosadašnjim rezultatima i poziciji na svetskoj rang listi bila slobodna u prvom kolu, Jovana je redom do finala savladala prvo brazilsku takmičarku Stefani de Limu rezultatom 6-3 u drugom kolu, u trećem kolu Ekvadorku Žaklin Faktos 4-0, a Kineskinju Zang Ksiaoling u četvrtom kolu rezultatom 1-0. U polufinalnoj borbi sa još jednom kineskom reprezentativkom, Jin Ksiaojan, naša pripadnica je ponovo bila uspešna i pobedom, rezultatom 3-0, se plasirala u finale ovog takmičenja.

U finalnoj borbi u Santjagu Jovana se borila protiv Iranke Rozita Alipourkeshka. Prvi poen u finalnoj borbi je osvojila Iranka i to kada je ostalo 45 sekundi do kraja meča. Već u sledećem napadu Jovana je poentirala za 3 poena i povela je sa 3:1. Ostalo je 13 sekundi do kraja kada je Iranka ekspresno osvojila 2 poena i meč se završio nerešenim rezultatom 3:3.
Karate pravila kažu u slučaju nerešenog rezultata pobednik je onaj borac koji je prvi osvojio poen tako da je pobeda pripala takmičarki Irana.

„Propustila sam lepu priliku da osvojim zlatnu medalju ovde u Čileu ali šta je tu je idemo dalje, sledeća stanica je Pariz i to već za 14 dana. Nema vremena za tugovanje jer već sutra moja Roki (trener Roksanda Atanasov) i ja putujemo u Pariz na trening kamp gde ćemo ostati do Premijer lige koja se održava 23-26. januara u Parizu. Nadam se da ću se boriti kvalitetno kao i ovde i da ću osvojiti nove bodove”, istakla je Jovana.