09.08.2018

Završen 8. CISM Čelendž kup u planinskom trčanju

Na Kopaoniku je završen 8. CISM Čelendž kup u planinskom trčanju „Kopaonik 2018“ u kojem su pored ekipe Srbije, učestvovale ekipe Oružanih snaga Rumunije, Poljske, Slovenije, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Crne Gore i  prvi put ekipa Oružanih snaga Ruske Federacije.

U pojedinačnoj muškoj konkurenciji, u trci na 8,7 kilometara, pobedio je kapetan iz OS Ruske Federacije Aleksandr Terentev sa rezultatom 30 minuta i 21 sekundi  što je novi rekord staze, drugo i treće mesto osvojili su pripadnici OS Poljske, profesionalni vojnici Kristof Gosievski (30:26) takođe sa boljim rezultatom od dosadašnjeg rekorda staze i Artur Olejars (30:45).

Kuriozitet trke je da su prva četvorica takmičara trčali bolje od dosadašnjeg rekorda staze (31:07). Pripadnici ekipe Ministarstva odbrane i Vojske Srbije osvojili su 12. mesto, razvodnik Đuro Borbelj (32:38), 15. mesto desetar Miroslav Marković (34:53) i 20. mesto vodnik Bojan Dragojlović (36:23).  U trci pripadnika oružanih snaga je nastupilo 43 takmičara. U muškoj ekipnoj konkurenciji pobedila je ekipa OS Ruske Federacije ,ispred OS Poljske  i OS Rumunije. Ekipa Srbije osvojila je četvrto mesto.

U ženskoj konkurenciji, u trci na 6 kilometara, pobedila je pripadnica OS Ruske Federacije profesionalni vojnik Evgenija Sukhoruhen sa rezultatom 24 minuta i 14 sekundi (novi rekord staze), drugo i treće mesto osvojile su pripadnice OS Poljske, profesionalni vojnici Ana Gosk (24:35) takođe sa boljim rezultatom od dosadašnjeg rekorda staze i Ana Šiška (24:39). Pripadnice ekipe Ministarstva odbrane i Vojske Srbije osvojile su: 6. mesto, kapetan Nevena Jovanović (25:46), 7. mesto Nataša Ćulafić (26:22) i 9. mesto vojni službenik Ksenija Bubnjević (27:55). U trci je nastupilo 16 takmičarki.

U ženskoj ekipnoj konkurenciji prvo mesto osvojila je ekipa OS Poljske, ispred OS Ruske Federacije , dok su treće bile predstavnice OS Rumunije. Ekipa Srbije zauzela je četvrto mesto . U plasmanu nacija (tri muška i dva ženska rezultata) prvo mesto osvojila je Rusija, druga je Poljska , treća Rumunija. Srbija je zauzela četvrto mesto

Na takmičenju je, pored pripadnika oružanih snaga iz devet zemalja, nastupio i veliki broj atletičara i atletičarki iz atletskih klubova koji se nalaze na pripremama na Kopaoniku (OAK Morava Ćuprija, AK Crvena Zvezda, AK Požarevac, AK Jesenica Smederevska Palanka, ARK Maratonac Kruševac, AK Maratonac 02 UB, AŠK Tempo Šabac, AK Leposavić, AK Trepča Kosovska Mitrovica) koji su se bodovali u civilnoj konkurenciji.

U muškoj konkurenciji pobedio je Nikola Anastasijević član AK Crvena zvezda, drugo mesto osvojio je Nenad Živković iz AK Maratonac Kruševac, dok je treće mesto osvojio Sreten Ninković iz AK Maratonac 02 Ub.

U ženskoj konkurenciji pobedila je Tijana Dimić iz AK Jasenice Smederevska Palanka, ispred Eme Đokić iz OAK Ćuprija i Nikoline Mandić iz AŠK Tempo Šabac.

Priznanje i nagrade najboljim u muškoj i ženskoj konkurenciji uručili su visoki funkcioneri Međunarodnog saveta za vojne sportove (CISM) iz Brisela, generalni sekretar pukovnik Mambi Koita ( Gvineja) i predsednik komisije za atletiku pukovnik Muhamed Suliman (Katar) u pratnji legendarnih atletičara Dragana Zdravković i Mihaila Dudaša .

Organizatori takmičenja su bili Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije, tehnički organizator je Delegacija Republike Srbije pri Međunarodnom savetu za vojne sportove CISM. Realizaciju trening kampa i takmičenja podržale su  opštine Raška i Brus, MK Resort, JP Skijališta Srbije, NP Kopaonik i Atletski savez Srbije.