17.03.2013

Završeno 55. svetsko vojno prvenstvo u krosu u Apatinu

Svečano zatvaranje 55. Svetskog vojnog prvenstva u kros-kantriju, održano je 16. marta 2013. godine u Sportskoj hali Osnovne škole “Žarko Zrenjanin” u Apatinu. Svečanosti su pored građana i pripadnika Vojske Srbije prisustvovali predsednik opštine Apatin dr Živorad Smiljanić, zvanični predstavnik Međunarodnog saveta za vojne sportove, potpukovnik oružanih snaga Bahreina Abdulhakeem M. Al-Šino, šef delegacije Srbije pri Međunarodnom savetu za vojne sportove pukovnik Dragan Đini i komandant 1. CO za obuku u Somboru potpukovnik Goran Ostojić.

Na svečanom zatvaranju proglašeni su pobednici u pojedinačnoj i ekipnoj konkurenciji, kojima su potpukovnik Al-Šino i pukovnik Dragan Đini uručili medalje za rezultate ostvarene u takmičarskom delu kao i priznanja pojedincima i institucijama koje su pomogle organizaciju 55. svetskog vojnog prvenstva u krosu.

Takmičenje u kros kantriju održano je na kratkim stazama od 4933 metra u muškoj i ženskoj konkurenciji i na stazi dugoj 11023 metra u muškoj konkurenciji. Na snegom pokrivenoj stazi stadiona OFK “Mladost” u Apatinu startovlo je 224 trkača iz 22 zemlje sveta. Trke su po veoma hladnom vremenu pri temperaturi od -4 stepena održane u dominaciji takmičara iz Bahreina, koji su u pojedinačnoj konkurenciji osvojili sva tri prva mesta, a u ekipnoj dva prva mesta, dok su u trci na 11 km za muškarce osvojili prva tri mesta.

Rezultati trke na 4933 m žene:
1. Setaje Esete, 2. Tijitu Salsisa (obe Bahrein), 3. Nadia Noujani (Maroko).
Ekipno: 1. Bahrein, 2. Maroko, 3. Francuska.
Rezultati trke na 4933 m muškarci:
1. Alemu Bekele (Bahrein), 2. Rabah Abuda (Alžir), 3. Blažek Bzezinski (Poljska).
Ekipno: 1. Poljska, 2. Alžir, 3. Bahrein

Muškarci 11023 m: 1. Zelalem Regasa, 2. Isak Kediku, 3. Aveke Jimer (svi Bahrein).
Ekipno: 1. Bahrein, 2. Maroko, 3. Alžir.
Nagradu za fer – plej dobila je ekipa Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Srpska atletičarka Ksenija Bubnjević zauzela je 20. mesto u trci na 4.933 metra. Na 35. poziciji trku je završila Marijana Čegar Lukić, dok je Nevena Jovanović bila 41. Kod muškaraca na 4.933 metra najbolje plasirani srpski atletičar bio je Aleksandar Milosavljević na 51. mestu, Dejan Popović na 56 mestu, dok je 61. mesto osvojio Aleksandar Neševski.

Sve trke na stazi je komentarisao sportski komentator Radislav Simić, a za dobro raspoloženje na tribinama pobrinuli su se voditelji Ivan Zeljković i Katarina Lazarević sa svojim gostima Katarinom Vučetić, Ivanom Lazićem Nigorom i Vukom Roksandićem.

55. svetsko vojno prvenstvo pod motom “Prijateljstvo kroz sport” organizovali su Delegacija Srbije pri međunarodnom Savetu za vojne sportove (CISM) i Ministarstvo odbrane Srbije, a u suorganizaciji sa opštinom Apatin, gradom Somborom i Atletskim savezom Srbije.