17.03.2013

Завршено 55. светско војно првенство у кросу у Апатину

Свечано затварање 55. Светског војног првенства у крос-кантрију, одржано је 16. марта 2013. године у Спортској хали Основне школе “Жарко Зрењанин” у Апатину. Свечаности су поред грађана и припадника Војске Србије присуствовали председник општине Апатин др Живорад Смиљанић, званични представник Међународног савета за војне спортове, потпуковник оружаних снага Бахреина Абдулхакеем М. Ал-Шино, шеф делегације Србије при Међународном савету за војне спортове пуковник Драган Ђини и командант 1. ЦО за обуку у Сомбору потпуковник Горан Остојић.

На свечаном затварању проглашени су победници у појединачној и екипној конкуренцији, којима су потпуковник Ал-Шино и пуковник Драган Ђини уручили медаље за резултате остварене у такмичарском делу као и признања појединцима и институцијама које су помогле организацију 55. светског војног првенства у кросу.

Такмичење у крос кантрију одржано је на кратким стазама од 4933 метра у мушкој и женској конкуренцији и на стази дугој 11023 метра у мушкој конкуренцији. На снегом покривеној стази стадиона ОФК “Младост” у Апатину стартовло је 224 тркача из 22 земље света. Трке су по веома хладном времену при температури од -4 степена одржане у доминацији такмичара из Бахреина, који су у појединачној конкуренцији освојили сва три прва места, а у екипној два прва места, док су у трци на 11 км за мушкарце освојили прва три места.

Резултати трке на 4933 м жене:
1. Сетаје Есете, 2. Тијиту Салсиса (обе Бахреин), 3. Надиа Ноујани (Мароко).
Екипно: 1. Бахреин, 2. Мароко, 3. Француска.
Резултати трке на 4933 м мушкарци:
1. Алему Бекеле (Бахреин), 2. Рабах Абуда (Алжир), 3. Блажек Бзезински (Пољска).
Екипно: 1. Пољска, 2. Алжир, 3. Бахреин

Мушкарци 11023 м: 1. Зелалем Регаса, 2. Исак Кедику, 3. Авеке Јимер (сви Бахреин).
Екипно: 1. Бахреин, 2. Мароко, 3. Алжир.
Награду за фер – плеј добила је екипа Уједињених Арапских Емирата.

Српска атлетичарка Ксенија Бубњевић заузела је 20. место у трци на 4.933 метра. На 35. позицији трку је завршила Маријана Чегар Лукић, док је Невена Јовановић била 41. Код мушкараца на 4.933 метра најбоље пласирани српски атлетичар био је Александар Милосављевић на 51. месту, Дејан Поповић на 56 месту, док је 61. место освојио Александар Нешевски.

Све трке на стази је коментарисао спортски коментатор Радислав Симић, а за добро расположење на трибинама побринули су се водитељи Иван Зељковић и Катарина Лазаревић са својим гостима Катарином Вучетић, Иваном Лазићем Нигором и Вуком Роксандићем.

55. светско војно првенство под мотом “Пријатељство кроз спорт” организовали су Делегација Србије при међународном Савету за војне спортове (CISM) и Министарство одбране Србије, а у суорганизацији са општином Апатин, градом Сомбором и Атлетским савезом Србије.